Pulse Oksimetre (SpO2) Cihazı

Pulse Oksimetre (SpO2) Cihazı

Hastanın kanındaki oksijen moleküllerinin hemoglobin moleküllerince ne miktarda tutulduklarını (SpO2 ) ölçer ve bu sayede nabzı hesaplar. Parmağa takılan probun kıskaçlarının birinin içinde kızıötesi ışın veya kırmızı ışık kaynağı vardır. Diğerinin içinde ise bir adet sensör veya fototransistör bulunmaktadır. Dokudan geçen kızılötesi ışın veya kırmızı ışık sensöre ulaşır. Bu sırada kızılötesi ışının veya kırmızı ışığın geçtiği miktar sensör tarafından ölçülür ve kontrol panelindeki SpO2 göstergesine yansır.


Pulse Oksimetre (SpO2) Kullanım Alanı

Oksimetreler ameliyat odalarında anesteziciler tarafından, devamlı hayati sinyal görüntülemesinin bir parçası olarak sürekli kullanılır. Oksimetreler, 6 dakika yürüme testleri yapılırken doktorlarımız ya da akciğer tedavi takımları tarafından, güncel oksijen kullanım ayarlarına tepkimizi değerlendirmede kullanıldığı gibi muhtemel ilave oksijen ihtiyacına karar vermek için de kullanılırlar. Bir araç olarak, gece oksimetre testlerinde ve uyku laboratuvarlarında, geceleyin olan ilave oksijen kullanımı veya Bi-PAP ya da C-PAP gibi diğer çeşitli girişimsel olmayan nefes alma yardımları gerektirebilecek oksijen seviyesindeki ani düşüşleri saptamak için kullanılır.spo2,spo2 cihazı,oximetre,spo2 nedir,pulse oksimetre,pulse oksimetre cihazı,pulseoksimetre,pulse oximetre,puls oksimetre

Pulse Oksimetre (SpO2) Çalışması

Kanın rengi, taşıdığı oksijen miktarı ile değişir. Pulse oksimetre sensörü takıldığı yere (el parmağı, ayak
parmağı,kulak memesi vb.) iki farklı dalga boyunda ışık yollar; biri görülebilen kırmızı ışık olup diğeri insan gözüyle görülemeyen kızılötesi ışıktır.

Sağlıklı bir insanda SpO2 satürasyonu % 94-100 arasında değişir.İki dalga boyundaki (650nm ve 805nm) probe dan bir ışık kaynağı çıkar. Işık, hemoglobin tarafından doymuş ya da doymamış olmasına bağlı olarak farklı miktarlarda kısmen soğurulur. İşlemci iki dalga boyundaki soğurmayı hesaplarken oksijenlenmiş hemoglobinin oranını da hesaplayabilir. Oksimetre nabız akışına bağımlıdır ve akış özelliğinin grafiğini gösterir. Akışın yavaş olduğu yerde oksimetre çalışamayabilir. Oksimetrenin içindeki bilgisayar sadece atardamar akışını göstermek için nabız akışını diğer daha statik sinyallerden ayırdetme yeteneğine sahiptir. Bol oksijenli kan genellikle parlak kırmızı renktedir, ve oksimetreden gönderilen ışığın çoğunu soğurur. Az oksijenli kan daha koyu kızmızı-mor renktedir, ve ışık dalgasını soğurmaz.

pulse oksimetre

Oksimetrenin bir diğer etkileyici yönü ise venous kan seviyeleri ve atardamar kan seviyeleri arasında ayrım yapabilme yeteneğidir. Bu muhteşem teknolojinin mekaniği onun titreyen venous kanın ve atardamarla taşınan kanın sabit akışı arasındaki ayrımı yapmasını sağlar.

Ads

Bir önceki yazımız olan Aspiratör Cihazları başlıklı makalemizde aspiratör, aspiratör bağlantısı ve aspiratör çeşitleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Pulse Oksimetre (SpO2) Cihazı” üzerine 2 düşünce

Bir Cevap Yazın